Rancangan Mengajar
Nama Tadika : Tadika Cerdas
Bilangan Murid : 23 /25 orang
Umur : 5 tahun
Minggu & Hari : Minggu 17 & Selasa
Tarikh : 24 April 2012
Cadangan Masa :40 minit (9.00 – 9.40 pagi)
Tema dan Tajuk : Hobi
Tunjang Utama : Tunjang Komunikasi – Bahasa Malaysia (BM)
Tunjang disepadukan :
I. Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika – Kreativiti (KTI)
II. Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika – Kreativiti (KTI)
Standard Pembelajaran Utama :
i. (BM 2.1.2) Berinteraksi secara sopan dan bertatasusila dengan bimbingan
Standard Pembelajaran Yang Disepadukan :
i. (KTI 2.1.6) Menyanyi lagu yang mudah dengan gerakan
ii. (KTI 1.2.3) Menghasilkan karya kreatif yang mudah melalui pelbagai aktiviti menggambar
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid boleh :
i. Mengenalpasti jenis-jenis hobi
ii. Meningkatkan kemahiran koordinasi mata dan tangan dalam menyiapkan sesuatu aktiviti seperti puzzle
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak sudah mengetahui mengeni puzzle
Penerapan Nilai : Kesabaran, keberanian, bersemangat dan bersungguh-sungguh
Alat Bantu Mengajar : video dan puzzle
KBKK : Menjana Idea
MI : Kemahiran linguistik, kemahiran interpersonal
RANCANGAN MENGAJAR
Langkah Masa | Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | Catatan / ABM |
Set Induksi (5 minit) | *guru masuk ke dalam kelas sambil menayangkan video mengenai permainan puzzle | *murid-murid melihat dengan penuh tanda tanya | ABM : video Objektif : - Nilai : kesabaran KBKK : menjana idea |
Langkah 1 (15 minit) | *guru menerangkan tujuan guru menayangkan video tersebut *guru menerangkan kepada murid-murid mengenai jenis-jenis hobi. Kemudian, guru memanggil seorang murid ke hadapan dan memintanya bercerita mengenai hobi yang disukai oleh murid tersebut | *murid-murid mendengar apa yang diperkatakan oleh guru di hadapan *murid-murid mendengar dengan penuh semangat. Kemudian, murid yang dipanggil oleh guru kehadapan dan melakukan seperti yang diminta oleh guru dengan bersungguh-sungguh | ABM : video Objektif : i Nilai : kesabaran, keberanian, bersemangat dan bersungguh-sungguh KBKK : menjana idea |
Langkah 2 (15 minit) | *guru menjalankan aktiviti ‘Puzzle VS Puzzle’. Guru menunjukkan terlebih dahulu gambar yang terdapat di atas puzzle tersebut dan seterusnya murid-murid perlu menyusun kepingan-kepingan puzzle tersebut sehingga membentuk suatu gambar berpandukan gambar yang di beri. * Setelah itu, guru membahagikan murid-murid kepada dua kumpulan. Setiap kumpulan akan mendapat puzzle yang mempunyai gambar buah yang sama. *Kemudian, guru akan menaburkan kepingan-kepingan puzzle tersebut. *Murid-murid diberi masa 15 minit untuk menyiapkannya di dalam kumpulan masing-masing. Kumpulan yang dapat menyiapkannya terlebih dahulu dikira sebagai pemenang. | *murid-murid mendengar dan melihat tindakan guru dengan penuh tanda tanya *murid-murid bergerak ke dalam kumpulan yang telah diberi dengan penuh gembira *murid-murid melihat apa yang dilakukan oleh guru dengan penuh semangat. *murid-murid melakukan aktiviti tersebut dengan penuh semangat dan bersungguh-sungguh. | ABM : dua puzzle Objektif : ii Nilai : bersemangat dan bersungguh-sungguh KBKK : menjana idea |
Penutup (5 minit) | *guru bersoal jawab dengan murid-murid mengenai apa yang telah dipelajari sebentar tadi. *guru merumuskan apa yang telah dipelajari sebentar tadi. *guru memberi penerangan mengenai lembaran kerja kepada murid-murid. | *murid-murid menjawab dengan bersungguh-sungguh *murid-murid mendengar dengan penuh semangat *murid-murid mendengar penerangan guru | ABM :- Objektif : i Nilai : bersungguh-sungguh dan bersemangat KBKK : menjana idea |
Impak : Secara keseluruhannya, seramai 20 orang telah menguasai pembelajaran pada hari ini dan seramai 3 orang tidak melibatkan diri dalam aktiviti yang dijalankan oleh guru. Oleh itu, guru perlulah menyediakan alat bantu mengajar yang menarik supaya dapat menarik minat
[ menabung ] [ membaca ]
Lembaran kerja.
(6 tahun)
Isikan tempat kosong berdasarkan gambar yang diberikan dengan jawapan yang sesuai.
(6 tahun)
Isikan tempat kosong berdasarkan gambar yang diberikan dengan jawapan yang sesuai.
Membaca | Menabung | Bermain puzzle |